Advertisement

Yunanistan Kamu Borcu Yönetim Kurumu'ndan yapılan açıklamada, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği'nden (AB) gelecek yardımın serbest bırakılması için gereken ülke tahvili geri alımı ihalesinin bitiş tarihinin uzatıldığı duyuruldu.

Atina merkezli Kurum'dan yapılan açıklamaya göre, yatırımcılara ellerindeki Yunan tahvilleri için tekliflerini yarın Londra saati ile öğleye kadar verebilecekleri kaydedildi. Açıklamada, tekliflerini önceden vermiş yatırımcıların bunları geri çekemeyeceği ya da düzeltemeyeceği belirtidi. Daha önce açıklanan son tarih 7 Aralık Londra saati ile 17:00 idi.

İsmini vermeyen bir Yunan yetkili dün yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın 30 milyar euroya yaklaşan teklif ile birlikte, geri alım işleminde hedefine yakın olduğunu belirtmişti.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras dün Münih'te, Bavyera Eyaleti yetkilileri ile yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, işlemin
çok iyi gittiğini söyledi.

Yunan devlet televizyonu NET TV, iç ve dış yatırımcıların ellerindeki 27 milyar euroluk ülke tahvilini geri satma konusunda teklif verdiklerini belirtti. Yunan Kathimerini gazetesine göre, Yunanistan bankaları yaklaşık 10 milyar euroluk teklifte buluurken, aralarında hedge fonların da bulunduğu yabancı yatırımcılar 16 milyar euro kadar bir satış teklifi getirdi.