Advertisement

Yatırımcıların bütçe görüşmelerindeki ilerlemeleri beklediği ABD'deki Fed toplantısı öncesinde Japonya hariç Asya Borsaları son 16 ayın en yüksek düzeyine çıktı.

Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., metal fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle yüzde 1.4'ün üzerinde değerlendi. Japon çip üreticisi Renesas Electronics Corp., kurtarma planı kapsamında 150 milyar yenlik yeni hisse satışı yapacağını söylemesi üzerine yüzde 4.2 sıçradı. Kansai Electric Power Co., regülatörlerin  fay hattının bir nükleer reaktörün altından geçtiğini söylemesi üzerine yüzde 5.9 düşerek,  Japon kamu hizmeti şirketleri arasındaki kayıplara öncülük etti.

MSCI Japonya Hariç Asya Pasifik Endeksi  yüzde 0.2 kazançla 459.95 puana çıkarak 3 Ağustos 2011'den bu yana en yüksek kapanışına işaret etti. Endekste değer kaybeden her 3 hisseye karşılık 4 hisse değerlendi. Endeks son 3 haftada dünyanın en büyük 2 ekonomisinden gelen toparlanma sinyalleri ve ABD'li yasakoyucuların mali uçurumu önleyecekleri iyimserliği üzerine tırmanışa geçti.

AMP Capital Investors Ltd.'ın Sidney'deki strateji müdürü Shane Olive, "Piyasalardaki en büyük riskin ABD'deki mali uçurumu önleyecek bir anlaşmanın olmaması" diyerek, en çok beklenen senaryonun ABD ekonomisinin hız kazanmasıyla önümüzdeki yılda da kazançlarını devam ettirmesi yönünde olduğunu söyledi.

Avustralya'daki S&P/AsX 200 Endeksi yüzde 0.4, Singapur'un Straits Times Endeksi yüzde 0.5 ve Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi erken saatlerde yüzde 0.2'lerde seyreden kayıplarını geril alarak yüzde 0.2 kazanç sağladı; Japon Nikkei 225 Endeksi ise yüzde 0.3 düştü.