Advertisement

Avrupa hisse senetleri, bugün başlayacak ve iki gün sürecek Fed toplantısı öncesi, yatırımcıların ABD'de mali uçurum sorununa çözüm bulunmasını beklemeleri ile birlikte, fazla değişmedi. ABD endeks vadeli kontratları düşerken, Asya hisseleri durgun kaldı.

Dünyanın en büyük distile içki üreticisi Diageo Plc, Cuervo markasını satın almak için yürüttüğü görüşmeleri durdurmasının ardından yüzde 1.5 geriledi. Almanya'nın en büyük çelik üreticisi ThyssenKrupp AG, Steel Americas biriminden gelen 3.6 milyar euroluk kayıp da dahil ikinci yıl üst üste zarar etmesinin ardından yıllık temettü ödemesi yapmayacağını duyurması sonrası yüzde 2.4 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 düşüşle, Londra saati ile 08:06'da 279.26 puana indi. Gösterge endeks, Avrupa Merkez Bankası'nın yardım talebinde bulunan ülkelerin tahvillerini satın alacağı taahhüdünde bulunması ve ABD'de kanun yapıcıların mali uçurum konusunda anlaşmaya varacaklarına yönelik iyimserlikle halen bu yıl yüzde 14 yükselmiş durumda. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi fazla değişmedi.

Londra'da Capital Group traderı Zahid Mahmood, "Avrupa hisse senedi piyasaları, önümüzdeki birkaç günde az sayıda ekonomik ve siyasi açıklamaların olmasından dolayı biraz soluklanma ile birlikte, hafif yukarıda açılmaya hazırlanıyor," dedi ve "ABD'de mali uçurumun son tarihinin hızla yaklaşması ile birlikte, piyasalar muhtemelen, ABD kanun yapıcılarının dünyanın en büyük ekonomisini ne yöne çevirecekleri konusunda biraz daha açık işaretler verene kadar fazla hareket etmeyecek" şeklinde görüş bildirdi.

Fed politika yapıcıları bugün iki gün sürecek toplantılarına başlıyor. Fed toplantının yarınki bölümünde ekonomik büyüme, işsizlik, enflasyon ve faizlerdeki güncellenmiş projeksiyonlarını açıklayacak. Fed yetkilileri ayrıca, Twist Operasyonu'nun (Fed'in portföyündeki kısa vadeli tahvilleri uzun vadeli tahviller ile değiştirmesi) bu ayın sonunda bitmesi ile birlikte, aylık 40 milyar dolarlık mortgage destekli tahvil alımı uygulamasını genişletip genişletmemeyi de değerlendirecek.