Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisindeki bütçe açığının azaltılması paketinin bir parçası olarak ABD Başkanı Barack Obama'ya "belirli" harcama kesintileri sunması çağrısını yineleyen ABD Temsilciler Meclisi SÖzcüsü John Boehner, Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmasında "Başkanın harcama kesintileri nerede?" dedi.

Eleştirilerine rağmen Boehner, bütçe anlaşmasının yıl sonundan önce sağlanabileceği konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

Boehner, "Şimdi Amerikalılar'ın kafasını kaşıyarak, merakla şu soruyu sorması gerekiyor: Başkan ne zaman ciddileşecek?"  şeklinde konuştu.

Kentucky eyaleti Cumhuriyetçi senatörlerinden Mitch McConnell ise, Obama'nın mali uçurumun önlenmesine "dengeli yaklaşım" çağrılarına rağmen, Obama ve Demokratlar'ın hiçbir harcama kesintisi konusunda kesin ifadeler kullanmadıklarını söyledi. McConnell, "Başkan, eğer yalnızca vergi konuşursa ve tüm muhabirler de onunla ilgili yazarsa, geri kalanımızın, kontrolsüz hükümet harcamalarını unutacağını düşünüyor gibi görünüyor" dedi.