Advertisement

Avrupa hisseleri, ABDli politikacıların sene sonu tatilinden önce bütçe görüşmeleri konusunda bir anlaşmaya varamayacağı endişelerinin, Japonya'da seçimleri daha fazla teşvik tercih eden bir partinin kazanmasıyla oluşan iyimser havaya baskın gelmesiyle düşüşlerini 3. güne taşıdı.

Royal KPN NV yüzde 15'lik bir düşüş yaşarken, UBS AG Libor manipülasyonundan dolayı 1.6 milyar dolar ceza ödemekle karşı karşıya kalınca yüzde 0.5 değer kaybetti. Avrupa'nın ikinci en büyük otomobil üreticisi PSA Peugeot Citroen, bankacılık bölümünde borçlarını tekrar finanse edebilmek için bir anlaşmaya yakın olduğunu açıklamasıyla yüzde 6.2 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 16:30'da yüzde 0.2 düşerek 278.89 puan oldu. Gösterge endeksi buna rağmen yıl genelinde Avrupa Merkez Bankası ve Fed tarafından uygulanan varlık alımlarıyla yüzde 14'lük çıkış sağlamış durumda.

Quoniam Asset Management GmbH Frankfurt hisse işlemleri direktörü Soeren Steinert, "Piyasa bugün Hollanda'da KPN ve Birleşik Krallık'ta Aggreko gibi bir kaç isim tarafından yönlendirilmiş gibi görünüyor. Yılın son tam haftasında kitaplar neredeyse kapandı" dedi.