Advertisement

Japonya Merkez Bankası 2006'da faiz artırdığında destek vermiş olan aponya'nın bir sonraki başbakanı Shinzo Abe, şimdi bu hamlenin "hatalı" olduğunu kabul ediyor. Abe'nin tutumundaki değişiklik, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin deflasyonu artık daha az hoş göreceğine işaret ediyor olabilir.

İki gün önceki seçimlerde Parlamento'da ezici çoğunluk kazanan Liberal Demokrat Partisi'nin lideri Abe, önümüzdeki yıl başkanı ve 2 başkan yardımcısının görevinin sonlanmasıyla Japonya Merkez Bankası'nı yeniden şekillendirme imkanı bulacak. Abe dün bir kez daha 20 Aralık'ta varlık alım programını genişleteceği tahmin edilen BOJ'un yüzde 2 enflasyon hedefini benimsemesini istediğini söyledi.

Bunun 2013'ün en önemli para politikası hamlelerinden biri olacağını belirten JP Morgan Chase&Co.'nun başekonoöitsi Bruce Kasman, "Bu hamle ABD'nin Paul Volcker'ı Fed başkanlığına getirmesi sonrasında yaşadığı büyük değişime benzeyebilir" dedi.

1970'in sonlarına kadar enflasyonun rekabet ve üretkenliliği daha olumsuz etkilediğine inanan Amerikalı yasa koyucular o dönemde Fed Başkanı Volcker'ın enflasyonu kontrol altına alma çabalarını desteklemişti. Japonya'nın da deflasyonu sonlandırmak üzere benzer bir hamlede bulunması, tasarrufun cazibesini azaltarak, borçlanması daha cazip hale getirerek, büyümeyi destekleyecek.

Yen, dün dolar karşısında 20 ayın en düşüğüne gerilemesinin ardından yüzde 0.1 zayıflayarak 83.99 seviyesinde seyretti. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.1 kazançla 6. haftasını da kazançlı tamamlamaya yöneldi.