Advertisement

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pimco'nun CEO'su Muhammed El-Erian, Beyaz Saray ve Kongre siyasi farklılıkları bir kenara bırakarak, ekonomiyi yıl başında devreye girecek olan mali uçurumdan uzaklaştırmayı başarsa da, önümüzdeki yılki büyümenin çok güçlü olmayacağını savundu.

Uçurumların başarılı şekilde önlenmesinin, resesyonu önleme olasılığını artırsa da ekonomiyi hızlı bir toparlanma ve güçlü büyüme yoluna sokmayacağını ileri süren El-Erian, "Tahmin ettiğimiz gibi mali uçurumu önlersek, yine önümüzdeki şyıl yüzde 1.5-2 aralığında büyüyeceğiz" dedi.

Öte yandan anlaşmanın önemli olduğunun altını çizen Pimco'nun CEO'su, mali uçurumu önleyecek anlaşma sağlanamazsa ABD'nin resesyona gireceğini, o nedenle önlememe gibi bir seçeneğin asla istenmeyeceğini belirtti.

Taraflar anlaşsa da dünyanın en büyük ekonomisinin hâlen borç sınırını artırmasının gerekeceği gibi, konut sektöründeki toparlanma ve istihdam piyasası da henüz sağlam bir zemine oturmadı.

El-Erian, mali uçurumda anlaşılmasının, borç tavanı, yıllık bütçe, istihdam piyasası ve konut finansmanı gibi diğer kalemlerde alınması gereken kararların altyapısı için gerektiğinin altını çizerek, siyasilerin önündeki bekleyen çok fazla şey olduğunu söyledi.