Advertisement

Washington'daki bütçe görüşmelerine yönelik beklentilerin öne çıktığı ABD'de New York Borsası artış kaydetti. Standard&Poor's 500 Endeksi son 1 ayın en büyük kazancına işaret etti. S&P 500 Endeksi'nde yer alan 10 sektörün tamamı kazanç sağlarken, finansal şirketler yüzde 2.1 artışla öncülük etti.

American International Group Inc., 6.5 milyar dolarlık AIA Group Ltd. hisselerini satma planı üzerine yüzde 3 tırmandı. Hartford Financial Group Inc., Sun Life Financial Inc'in ABD'deki yıllık rant birimini satma anlaşmasının benzer anlaşma beklentilerini artırması üzerine yüzde 3.6 değerlendi. Tenbet Healthcare Corp., Deutsche Bank AG'nin şirketin notunu yükseltmesiyle yüzde 1.8 primlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.2 kazançla 1,430.36 puana çıktı. Endeks 23 Kasım'dan bu yana en büyük kazancına işaret ederken de Dow Jones Endeksi de yüzde 0.8 artışla 13,235.39 puana yükseldi. Amerikan borsalarında 6.3 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 2.3 üzerine işaret etti.

Piyasada bir tarafta mali uçurum, diğer tarafta küresel parasal genişlemenin sürmesinden ötürü tarihi bir çekişmenin görüldüğünün altını çizen Loomis Sayles&Co.'nun portföy yöneticilerinden David Sowerby, piyasa için en olumlu şeyin değerleme ve Fed'in esnek politikası olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama ve Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner'ın mali uçurumu önleme yollarında görüş ayrılığı yaşaması endekse bu çeyrekte yüzde 0.7 kaybettirdi. Fed geçtiğimiz ay aylık 40 milyar dolarlık mortgage tahvili alımlarına ek olarak 45 milyar dolarlık Hazine tahvili alacağını söyledi.