Advertisement

Fed'in rekor düşük faiz politikasının değiştirilmesini yüzde 6.5 işsizlik hedefine bağlamasını değerlendiren Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, bu hamleyi riskli bulduğunu ifade etti.

Yüzde 6.5 işsizliğin en azından 3 sene daha görünürde olmayacağını söyleyen Lacker, faizlerin sıkılaştırılmaya başlamasının belirli bir işsizlik oranına bağlanmasının kendi tercih ettiği bir seçenek olmadığını savundu.

Lacker, işsizliğin ancak 2014 gibi bir tarihte yüzde 7'nin alt sınırlarına gerileyebileceğini öngörerek, yüzde 6.5'e ulaşmanın ise çok daha uzun zaman alacağını ileri sürdü.

Hedefleme politikasının, para politikalarının esnekliğini kaybetmesine neden olduğunun altını çizen Richmond Fed Başkanı, "Faizlerin artırılması için daha kalitatif bir yaklaşım benimsenmesini tercih ederdim" dedi.

Lacker, rakamsal bir işsizlik oranı eşiğinin birkaç nedenden ötürü riskli olduğunu savunarak, bu nedenler arasında istihdam piyasasının gerçek istatistik görünümüne ulaşılmasının mümkün olmamasını ve işsizliğin kötü sebeplerle de azalabileceğini saydı.

İşsizlik oranı hedeflemesinin Merkez bankası için uygun bir politika olmadığını savunan Richmond Fed Başkanı, "İstihdam piyasasındaki gelişmeler, merkez bankasının kontrolünün çok daha dışında faktörlerle belirleniyor" dedi.