Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin Başkanı Barack Obama'nın mali uçurumun önlenmesi görüşmelerinde anlaşmazlığı ortadan kaldırmak üzere ödün hamlesinde bulunması üzerine Asya Borsaları yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi Mart'tan bu yana en yüksek kapanışına hazırlanıyor.

Satışlarının yüzde 67'sini ABD'de kaydeden inşaat malzemeleri tedarikçisi James Hardie Industries SE yüzde 1.3 değer kazandı. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., Japonya Merkez Bankası'nın para politikasını daha fazla gevşeteceği beklentileri üzerine yükselen Japon bankalarını izleyerek yüzde 4.6 primlendi. Tokyo Electric Power Co. , Japonya'nın yeni liderlerinin nükleer reaktörlerin yeniden başlatılmasına izin verebileceği spekülasyonu üzerine yüzde 16 yükselerek, dünden bu yana kaydettiği kazançları yüzde 33'e çıkardı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 artışla 127.96 puana yükseldi ve 19 Mart'tan bu yana en yüksek kapanış fiyatına erişti. Endekste değer kaybeden her 3 hisseye karşılık 5 hisse değer kazandı. Obama'nın bütçe ödünleri, Ocak'ta devreye girecek olan 600 milyar doları aşan otomatik harcama kesintileri ve vergi artışlarının önlenmesini hedefliyor.

ABD bütçesinde en azından müzakerelerin devam ettiği sinyallerinin olduğunu, bunun da iyi bir gelişme oldupunu belirten Colonial First State Global Asset Management'ın kıdemli yatırım analistlerinden Belinda Allen, Japonya Merkez Bankası'nın da yeni gerçekten zayıflatmaya çalışarak, varlık alımları konusunda daha agresifleşeceğini ve bunun da Japon piyasasına yardımcı olacağını söyledi.