AdvertisementShinzo Abe'nin Japonya'daki seçimleri kazanmasının, Japonya Merkez Bankası'nın parasal genişleme önlemlerini artıracağı beklentilerini artırmasıyla yen, Nisan 2011'den bu yana en düşük seviyesine yakın seyretti.

BOJ Başkanı Masaaki Shirakawa'nın bugün Abe ile buluşması ve dünya genelindeki hisse senedi kazançlarının güvenli varlık taleplerini azaltmasıyla yen, 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında değer kaybetti. Avustralya doları, merkez bankasının faiz indirimine gittiği son toplantısının tutanaklarını açıklamasının ardından dünkü kaybını devam ettirdi. Amerikan doları talepleri bütçe görüşmelerindeki ilerleme sinyallerinin etkisiyle sınırlı kaldı.

Yenin çok sert düştüğüne ilişkin ihtiyatlı bir görüşün hakim olduğuna dikkat çeken Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ'nin New York'taki pazarlama grubu direktörü Noriaki Murao, yen satışlarının yarısının tammlandığını ve BOJ'un ciddi ölçüde varlık alımlarını genişletecei beklentilerinin arttığını söyledi.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.1 değer kaybederek 84 seviyesine geriledi. Yen dün dolar karşısında 84.48 seviyesinden 12 Nisan 2011'den bu yana en düşüğünü test etmişti. Japon yeni, euro karşısında da  dün 111.32 düzeyine kadar gerileyerek 21 Mart'tan bu yana en düşüğünü kaydetmesinin ardından bugün yüzde 0.2 zayıflayarak 110.63'e indi. EUro, dolar karşısında büyük bir değişiklik kaydetmedi ve 1.3164'ten 1.3171'e çıktı.

G-7 ülkesi paralarının zımni volatilitesi son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi. JP Morgan Chase&Co.'nun Endeksi 20 Kasım'daki yüde 7.08 düzeyine gerileyerek Ağustos 2007'den bu yana en düşüğüne işaret etti.

Yenin dolar karşısındaki 14 günlük RSİ'si ise bugün 24 ile 5. kez 30 puanın altında seyretti. 30 puanın altı, bir varlığın çok hızlı ve çok düştüğüne işaret ederek, trendin değişebileceğini gösteriyor.