Advertisement

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın Şansölyesi Angela Merkel, Euro Bölgesi'nin borç krizinden kurtulması vaadinin, Almanya'nın öncülüğündeki kemer sıkma politikalarının acısına değdiğini söyledi.

Berlin'de yabancı basın mensuplarına yaptığı konuşmasında son 2.5 yıldaki krizle mücadele hamlelerinde aşama kaydedildiğini söyleyerek Avrupalı liderleri mali kuralları inşa ederek, bankacılık birliğinin temellerini atmalarından ötürü tebrik eden Merkel, "Ancak henüz yolun sonuna gelmedik" dedi.

Hâlen gidilecek yol olduğunu belirten Merkel, başta aşırı yüksek genç nüfustaki işsizlik oranları olmak üzere Avrupalıları çetin bir mücadelenin içinde bırakması pahasına da olsa, bölgenin doğru yolda ilerlediğine inandığını ifade etti.

Alman lider İspanyol hükümetinin kurtarma yardımı istemesi ve Mario Monti'nin İtalya'nın başbakanlığında kalması konularında ise, "Hükümet ve liderlerin kendi kararlarını almaları gerektiğini" söyleyerek yorumda bulunmadı.

"Birisi bana arkadaşça danıştığında ve konuları tartıştığımızda tavsiye vermem;  yalnızca değerlendirmede bulunurum" diyen Merkel, kurtarma yardımı istemek gibi konuların hükümetlerin kendi kararları olduğunu savundu.