Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD'de kanun yapıcıların bütçe konusunda anlaşmaya varacaklarına ilişkin iyimserlikle, son dört seansta ilk kez yukarı yönde hareket etti. ABD endeks vadelileri ve Asya hisse senetleri de yükseldi.

BHP Billiton Ltd., Çin'de politika yapıcıların gelecek yıl için ekonomik büyüme hedeflerini belirleyeceğinin söylenmesi sonrası madencilik şirketlerinin hisselerine gelen alımların etkisi ile yüzde 1.5 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek Londra saati ile 08:27'de 280.17 puana çıktı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, ABD'de politikacıların Ocak ayında devreye girecek ve mali uçurum olarak adlandırılan 600 milyar doların üzerinde otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarını müzakere etmeleri ile birlikte bu ay şimdiye kadar yüzde 1.6 yükseldi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı bugün yüzde 0.3 artarken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 tırmandı.

Londra'da Capital Spreads traderı Zahid Mahmood, "Demokrat ve Cumhuriyetçi cephelerden gelen son öneriler, her iki tarafından ortak bir orta zeminde buluşmaya doğru ilerlediğini işaret ediyor görünüyor" dedi.

Stoxx 600 Endeksi, Avrupa Merkez Bankası'nın sınırsız tahvil alım planını açıklaması ve Fed'in üçüncü tur parasal genişlemeyi başlatmasının desteği ile bu yıl yüzde 15 ralli yaptı.

Beyaz Saray'da dün Temsilciler Meclisi Sözcüsü Cumhuriyetçi John Boehner ile birraraya gelen Başkan Barack Obama, bütçe konusundaki duruşunu yumuşattı. Obama, yeni vergi gelirleri için talebini 200 milyar dolar indirdi ve vergi artırımlarının yıllık gelirleri 250,000 dolar değil 400,000 dolar olanlara uygulanması önerisini getirdi.