Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'deki 2 banka yöneticisi ve bir düzenleme kurulu yetkilisi, Çin'in büyüme hedefini 2. yılında da yüzde 7.5 belirlediğini, enflasyon hedefini ise 2010'dan bu yana en düşük seviyesine indirdiğini söyledi.

Çinli politika yapıcılar 16 Aralık'ta sonlanan yıllık merkezi ekonomi çalıştayında enflasyonu yüzde 3.5'te tutmayı hedeflediklerini açıkladı. Bloomberg'e konuşan 3 banka yetkilisi Pekin hükümetinin toplantılarda para arzı ya da yeni krediler için bir hedef belirlemediğini kaydetti.

İhracat odaklı bir ekonomiden, tüketici odaklı bir modele geçmeye çalışan Çinli yetkililer, son onyıldaki yüzde 10'un üzerindeki büyüme hedefinin yerine daha düşük büyüme hızını tolere edeceklerinin sinyalini veriyor. Xinhua Haber Ajansı'nın toplantı sonrasında yayınladığı haberinde, Çin'in önümüzdeki yıl büyümede "kalite ve verim" arayışında olacağı belirtildi.

Yüzde 7 büyüme hedefinin, hükümetin kalite ve yapısal değişikliğe daha fazla odaklanacağına dair daha güçlü sinyaller göndereceğini belirten Hong Kong'taki UBS AG'nin baş Çin ekonomisti Wang Tao, yine de büyümenin hâlâ yukarı yönlü olmasından ötürü yüzde 7 hedefin politika sıkılaştırması anlamına gelebileceğini, o nedenle yüzde 7.5'in daha nötr ve gerçekçi olacağını söyledi.

Çin'in gösterge endeksi Şanghay Bileşik Endeksi bugün Şanghay saati ile 13:39 itibariyle yüzde 0.8 yukarıda 2,178.19 puanda setrediyordu. Endeks 3 Aralık'ta 4 yılın en düşüğüne gerilemesinin ardından yüzde 11 sıçradı. CSI 300 Endeksi ise bugün yüzde 1.1 kazançla 2,392.91 puana yükseldi.