Advertisement

Dünyanın en büyük ham petrol tüketicisi ABD'de bütçe görüşmelerinin yürüdüğüne dair iyimserlikle petrol New York'ta yükselişini üçüncü güne taşıyor.

 

Batı Teksas vadelileri dünkü yakalaşık iki haftanın yükseğinden kapanmasının ardından yüzde 0.8 artışla seyrediyor. Sözcü John Boehner'ın bazı yüksek kazançlı mükellefler için vergi oranı artırımının karşısında durmayı bırakmasının ardından Başkan Barack Obama yeni bütçe önerisi hazırladı. Enerji Bakanlığı'nın yarın açıklayacağı veri öncesinde Bloomberg News araştırmasına göre akaryakıt stokları yükselirken ham petrol stokları geçtiğimiz hafta geriledi.

 

NYMEX elektronik işlemlerdeki Ocak vadeli ham petrolün varili 70 sent kadar tırmanarak 87.90 dolar oldu ve Singapur'da yerel saatle 13.31'de 87.84 dolar oldu. Yarın sonlanacak olan petrolün kontratı dün 47 sent artışla 5 aralık tarihinden beri en yüksek kapanış seviyesi olan 87.20 dolardan kapandı. Daha aktif olan Şubat vadelileri ise 63 sent artışla 88.30 dolara çıktı.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki Şubat vadeli brent petrolün varili 82 sent ya da yüzde 0.8 kadar artışla 108.46 dolarda alıcı buldu. Daha yakın vadeli Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı ise dünkü 19.97 dolardan 20.16 dolara genişledi.