Advertisement

ABD endeks vadelileri, Barack Obama ve Cumhuriyetçiler'in yeni bir bütçe konusunda anlaşmaya varacakları iyimserliğiyle yükselerek, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin 8 haftanın zirvesini genişleteceği sinyalini verdi.

General Motors Co., Çin'deki mağaza sayısını artıracağını açıklamasının ardından Almanya işlemlerinde yüzde 0.9 yükseldi. Apple Inc., yine Alman işlemlerinde yüzde 0.9 değer kazandı. Bank of America Corp., New York'ta genişletilen işlemlerde yüzde 2.5 prim yaptı.

S&P 500 Mart ayı vadeli kontratları New York saatiyle 07:28'de yüzde 0.3 yükselerek 1,431.9 puan oldu. S&P 500 bu yıl genelinde yüzde 14 kazanç sağladı. Gösterge endeksi, dün yatırımcıların Washington'da gerçekleşen bütçe görüşmelerinden beklentilerini fiyatlandırmasıyla son bir ayın en büyük çıkışını gerçekleştirerek yüzde 1.2 arttı. Dow Jones vadelileri 41 puan artarak 13,225 puana yükseldi.

Beauclerc Advisory Services Ltd. direktörü Andrew Popper, "Görünüşe göre her iki parti de bir anlaşmaya doğru ilerliyor. Bunu Noel'den önce mi yoksa sonra mı göreceğiz henüz belli değil. Bizi biraz uçurumun kenarında bekletiyorlar gibi görünüyor ama eninde sonunda çözecekler" dedi.

Başkan Barack Obama yaptığı yeni bütçe teklifinde vergi gelirini 200 milyar dolar azaltarak, vergi artışının yıllık geliri 400,000 dolar olanlardan başlamasını teklif ederek, daha önce öne çıkardığı 250,000 dolarlık oranı da düşürmüş oldu.

Görüşmelerden bilgisi bulunan bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre Obama'nın yeni planı vergiler üzerinden önümüzdeki 10 yıl boyunca hükümete 1.2 trilyon getiri sağlamayı öngörürken, harcamalar üzerinden de 1.22 trilyonluk getiriyi kapsıyor.