Advertisement

Euro, ABD'de bütçe görüşmelerinde anlaşmaya varılacağı iyimserliğiyle dolar karşısındaki yükselişini 7. güne taşıyarak neredeyse 20 ayın en uzun kazanç periyoduna imza attı.

Yen, yarın başlayacak olan Japonya merkez bankası toplantısı öncesinde Başbakan Shinzo Abe'nin daha fazla parasal genişleme çağrısıyla beraber euro karşısında üst üste 6. gün düştü. Euro, İspanya ve Yunanistan'ın tahvil satımında hedeflerine ulaşmaları sonucu yükseldi. İsveç kronu, merkez bankasının önümüzdeki yıl faiz oranlarını kesmeyeceği yönünde sinyal vermesiyle sıçrama gerçekleştirdi.

Wells Fargo & Co. New York Döviz strateji direktörü Nick Bennenbroek, "Euro'da biraz direnç görmemizin sebeplerinden bir tanesi bütçe görüşmelerinden beklenen haberler; o yüzden euronun hareketleri biraz sınırlanıyor. Aldığımız haberler de iyi haberlermiş gibi görünüyor ve hisselerle dövizlere yardımcı oluyor, doları yaralıyor. Eğer herhangi bir anlaşma görebilirsek, ABD ekonomisi ve piyasalar için en kötü senaryoyu atlatmış oluruz" ifadelerini kullandı.

Euro, New York saatiyle 08:58'de yüzde 0.1 yükselerek 1.3183 dolar olurken, Nisan 2011'den bu yana en uzun kazanç periyodunu gerçekleştirmiş oldu. Ortak para birimi, yüzde 0.1 yükselerek 110.59 yen oldu. Japon para birimi ise dün dolar karşısında 12 Nisan 2011'den bu yana en düşük seviyeye geriledikten sonra çok değişmeyerek 83.89 yen oldu.