Advertisement

Asya Borsaları, Japonya'nın daha teşvik yanlısı bir hükümeti onaylamasının öncesinde yenin düşmesi sonucunda yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi bu yılki en yüksek kapanışının yalnızca yüzde 1 uzağında işlem gördü.

Satışlarının yüzde 80'inin deniz aşırı ülkelerde gerçekleştiren otomobil üreticisi Nissan Motor Co. yüzde 1.2 yükseldi. Hitachi Ltd., başkanının, şrketin operasyon marjlarını ikiye katlayacağını söylemesi üzerine yüzde 1.2 değer kazandı. Piyasa değeri 200 milyar doları aşan ilk Güney Kore şirketi Samsung Electronics Co., ülke piyasasının 1 günlük tatilin ardından yeniden açılmasıyla yüzde 1.4 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.05 kazançla 128.45 puana çıktı. 19 Aralık'ta 129.39 puandan 16 ayın zirvesini test etmiş olan endeks bu ay yüzde 3 yukarıda seyrediyor. Hong Kong, Avustralya ve Yeni Zelanda borsaları bugün tatil sebebiyle kapalı.

Piyasanın güçlü hızını koruyacağını öngören Toyota Asset Management Co.'nun baş stratejisti Masaru Hamasaki, beklentilerden beslenen piyasada odağın şimdiden nelerin yapılacağına ve bu adımların etkilerine çevrileceğini söyledi. Hamasaki, beklentiler tutturulursa piyasanın mevcut seviyelerden yukarı seyredeceğini belirtti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bu yıl ABD ve Çin ekonomilerindeki  toparlanma sinyalleri ve dünya genelinde merkez bankalarının büyümeyi destekleyici hamleleri sayesinde yüzde 13 tırmandı. Asya borsalarınıın gösterge endeksi, tahmini kazançlarının 14.6 katından fiyatlanırken, Standard&Poor's 500 Endeksi 13.8 katı ve Stoxx Europe 600 Endeksi 12.7 katından işlem görüyor.

Asya Pasifik Endeksi'nin 14 günlük RSI'si 69 puanda seyrederek, trend değişikliği ihtimali şeklinde yorumlanan 70 puana yaklaşıyor.