Advertisement

(11:10'da güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların ABD'de bütçe müzakerelerinden çıkabilecek sonuçları beklemeleri ile birlikte sakin açılışın ardından, bu seyrini sürdürüyor. ABD'de Kongre üyeleri, uzlaşma sağlanamazsa yılbaşında devreye girecek, mali uçurum olarak adlandırılan 600 milyar doların üzerinde bir tutardaki otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarını önlemek için biraraya gelmeye hazırlanıyor. ABD endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, Asya hisse senetleri değer kazandı.

Porsche SE, ABD temyiz mahkemesinin şirket aleyhindeki bir kararı bozmasının ardından 23 ayın zirvesine ralli yaptı. Bankia SA, şirket hisse senedinin 2 Ocak'tan itibaren IBEX 35 Endeksi'nden çıkarılacak olmasının etkisi ile yüzde 25 düştü. Atari SA, mevcut mali yılda zarar edeceği tahmininde bulunmasının ardından yüzde 4.2 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1'den az düşerek, Londra saati ile 08:51'de 280.51 puana geldi. Endekste hisselerin toplam işlem hacmi, 30 günlük ortalamanın yüzde 31 altındaydı. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Japonya Merkez Bankası'nın ekonomiyi desteklemek için daha fazla nakit enjekte edeceği beklentileri ile yüzde 0.5 yükseldi.

Melbourne'de IG Markets piyasa stratejisti Stan Shamu, "ABD'de Başkan Barack Obama'nın, mali uçurumda anlaşmaya varma amacıyla Kongre liderleri ile biraraya gelmek için tatilini kısa kesmesi ve Washington'a dönmesi ile birlikte, son tarih olan yılbaşından önce anlaşmaya varılabileceği yolundaki iyimserlik arttı" dedi.

Stoxx 600 Endeksi, Avrupa Merkez Bankası ve Fed'in varlık alım programlarını genişletmesinin desteği ile bu yılı yüzde 15 kazançla geçmeye yönlendi. Bugün, Almanya, İsviçre, İtalya, Danimarka, Finlandiya, Norveç, İsveç ve Avusturya için yılın son işlem günü.

ABD'de, uzlaşma sağlamazsa yılbaşından itibaren devreye girecek, mali uçurum olarak adlandırılan 600 milyar doların üzerinde otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntıları sorununa çözüm getirmek için, Kongre liderleri bugün Başkan Barack Obama ile biraraya gelmeyi planlıyor ve Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyeleri, 30 Aralık'ta toplanacak.

(11:10'da güncellendi)