Advertisement

Güney Kore'deki şirketlerin tahvil satışları, ülkenin yavaşlayan ekonomik büyümesinin tahvil iştahını azaltmasıyla 2011'deki zirvesinden geri adım attı.

Korea Electric Power Corp. 28 Aralık tarihiyle 54.8 trilyon wona ulaşan ülkedeki tahvil ihalelerine öncülük etti. Bu rakam 2011'deki rekor düzeyinden yüzde 4.4 düşüşe işaret ediyor. Öte yandan 2011'deki 57.3 trilyon wonluk rekor satışların ardından 31 Aralık'ta sonlanacak yıl, ülkedeki kurumsal tahvil satışlar için en iyi 2. yıla işaret ediyor.

Güney Kore wkonomisi 3. çeyrekte yüzde 1.5 ile son 3 yılın en düşük hızında büyüdü. Enerji, kimyasal ve imalat gibi alanlarda faaliyet gösteren Woongjin Group ve inşaat birimi Eylül'de iflas başvurusunda bulunarak, yatırımcıların kötüleyen ekonomi beklentilerinin vahametini artırdı. Bu yılın en büyük kurumsal tahvil garantörü KB Investment&Securities Co., borçlanma maliyetlerinin rekor düşük seviyelerde kalmasının beklenmesine rağmen tahvil ihalelerinin 2013'te aynı seviyelerde kalacağını öngördü.