Advertisement

TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta, prim borçlarını yeniden yapılandıran, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4,4 milyon vatandaşı ilgilendiren tasarı ele alınacak.

TBMM Genel Kurulu, 1 Ocak Salı günü resmi tatil olması nedeniyle çalışmalarına 2 Ocak Çarşamba günü başlayacak.

Genel Kurulu'nda bu hafta, prim borçlarını yeniden yapılandıran, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4,4 milyon vatandaşı ilgilendiren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ele alınacak.

Tasarıya göre, prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur'lular, SGK tarafından bu konuda kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek.

Emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam edip, emekli aylığıyla birlikte maaş da alan memurlar, bu aylıklara ilişkin borçlarını taksitlendirebilecek.

Gaziler, kamu hastanelerinden sevk almadan özel hastanelere gidebilecek ve fark ücreti ödemeyecek.

Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye başlayan öğrenciler 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak.

-Komisyonlar-

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 2 Ocak çarşamba günü Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı ile AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ve 3 milletvekilinin Elektrik Piyasası Kanunu ili Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşecek.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, 3 Ocak Perşembe günü Singapur Dışişleri ve Hukuk Bakanı Kasivisvanatan Shanmugam ile görüşecek.

Sağlık Çalışanlarına Şiddeti Araştırma Komisyonu, 2 Ocak Çarşamba günü toplanarak Sosyolog Dr. Ayça Gelgeç Bakacak'ı dinleyecek. Komisyon, 3 Ocak Perşembe günü ise çalışmalarının ve rapor yazımının değerlendirmesini yapacak.

-Liderler turu-

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili liderler turunu sürdürecek. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret eden Çiçek, 2 Ocak Çarşamba günü BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bir araya gelecek.