Advertisement

ABD'de hiçbir partinin istemediği, mali uçurum olarak adlandırılan ve yılbaşında devreye girecek 600 milyar doların üzerinde otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarını önlemek için yalnızca iki gün kalması ile birlikte, Demokrat ve Cumhuriyetçiler anlaşmaya varmakiçin çaba harcıyor. Bu çabalar dahlinde, kanun yapıcılar Washington'da biraraya gelirken, Başkan Barack Obama bugün televizyonda bir açıklama yaparak kendi görüşlerini savunacak.

Senato Çoğunluk Lideri Demokrat Harry Reid ve meclisin Cumhuriyetçi lideri Mitch McConnel, bugün öğleden sonra, haftasonu özel oturumunda, anlaşmaya varmak isteyen parti üyeleri ile kapalı kapılar ardında birgörüşme yapacak.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Ohio'dan Cumhuriyetçi John Boehner, mali uçurumdan kaçınma konusunda olası bir anlaşma için bugün bir oturuma hazır olmaları çağrısında bulundu.

Obama'nın 6 Kasım'da yeniden seçilmesinden bu yana süren ve haftalardır bir olumlu bir olumsuz yöne giden müzakereler, dün daha yoğun bir döneme girdi. Obama, 28 Aralık'ta Kongre liderlerini Beyaz Saray'a çağırması ve Reid ve McConnell üzerinde baskıyı artırmasının ardından, uzlaşmaya varılacağı konusunda "daha iyimser" olduğunu söyledi. Beyaz Saray'dan dün resmi bir açıklama yapılmadı.

Demokrat ve Cumhuriyetçilerin, kimin vergi kesintilerinin süresinin uzatılması, kimin süresinin dolması ve hangi programlarda kısıntıya gidilmesi gerektiği konularında müzakere etmeleri ile birlikte, Kongre, en iyi durum senaryosu dahilinde, görüşmeleri son dakikaya kadar sürdürmeye hazırlanıyor. Kanun yapıcılar ve Beyaz Saray yetkilileri, ayrıca, 1 Ocak'a kadar anlaşmaya varılamazsa daha sonra ne olacağı ve 3 Ocak'ta çalışmalara başlayacak olan yeni Kongre'de bir anlaşmaya varılması durumu için de hazırlıklar yapıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Aralık 2012 Pazar, 23:03 Misafir daha cok beklersiniz abd işini bilir diye diye milleti uyutup borsayı pompaladınız, yarın borsa düştükce gözünüzün beyazı çıkıncaya kadar bağırırsınız