Advertisement

(12:00'da güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, Çin imalatının beklentileri aşması ve ABDli politikacıların vergi artışı ve kamu harcaması kesintisi öngören mali uçurumu engellemek için çalışmaya devam etmesiyle beraber yükselerek 2012'yi üst üste 6 günlük kazançla kapatmaya hazırlanıyor.

Zhuzhou CSR Times ve Electric Co. gibi Çin sanayi firmaları imalat verileri üzerine ralli gerçekleştirdi. China Life Insurance Co. ise ülkenin sigorta denetmeninin, firmaların yatırım fonu kurmalarına izin verileceğini açıklamasıyla Hong Kong işlemlerinde son 16 ayın zirvesine çıktı. Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisi Lenovo Group Ltd., CEO'sunun payını azaltmasının ardından düşüşünü 2. güne taşıyarak son 5 haftanın en zayıf noktasına geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Hong Kong saatiyle 16:57'de yüzde 0.1 yükselerek 1,056.31 puan oldu ve Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye tırmanarak bu yılki yükselişini yüzde 15 yaptı. HSBC Holdings Plc ve Markit Economics tarafından açıklanan verilere göre Çin, imalattaki genişlemesiyle Mayıs 2011'den bu yana en iyi performansı yakaladı. ABD Kongresi, 1 günden biraz daha fazla bir süre kalan mali uçurumu engelleyebilmek için görüşmelere devam ediyorlar.

Hindistan'da bulunan Geojit BNP Paribas Financial Services araştırma direktörü Alex Mathews, "Veriler, Çin ekonomisinde bir toparlanma gösteriyor ve bu da sanayi ve metal üreticileri için pozitif bir haber" ifadelerini kullandı. Mathews, ayrıca bir çok yatırımcının gözünün de mali uçurumun nasıl sonlanacağına çevrildiğini belirtti.

(12:00'da güncellendi)