Advertisement

(18:05'te güncellendi)

Dolar, Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid'in yalnızca üst düzey gelirlileri değil herkesi vergi artırımından koruyacak bir son dakika anlaşmasından umutlu olduğunu söylemesinin ardından önemli para birimlerinin birçoğu karşısında düştü.

Yen, Japonya Maliye Bakanı Taro Aso'nun 28 Aralık'ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ABD'nin güçlü dolara sahip olması gerektiğini söylemesinin ardından zayıfladı. 17 Avrupa ülkesinin ortak para birimi euro, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in bölgedeki borç krizinin henüz çözümden uzak olduğunu söylemesinin ardından önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında düştü.

Toronto'da Bank of Nova Scotia Döviz stratejisti Camilla Sutton, "Dolara orta vadeli etkisi negatif," dedi ve "Fed'in agresif politikası, güvenilir bir maliye politikasının olmaması, zorlu bir siyasi sistem ve mali yükün etkisi doları aşağı çekmeli" yorumunda bulundu.

Dolar euro karşısında, yüzde 0.3 değer kazanmasının ardından bu kazancını geri verdi ve New York saati ile 10:42'de fazla değişmeyerek euro başına 1.3210 dolar seviyesinde kaldı. ABD para birimi yen akrşısında 28 Aralık'ta 88.64 ile 3 Ağustos 2010'dan bu yana en güçlü seviyesine ulaştıktan sonra yüzde 0.5 yükselişle 86.37 yen seviyesine geldi. Yen euro karşısında yüzde 0.4 kaybederek 114.11 euro seviyesine indi.

(18:05'te güncellendi)