Advertisement

(16:00'da güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, yılın son seansında, ABD'li kanun yapıcılarının, 1 Ocak'ta devreye girecek olan ve mali uçurum olarak adlandırılan otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarını önleme konusunda anlaşmaya varamayacağı endişesi ortamında durgun seyretti. Gösterge endeks seneyi 2009'dan bu yana en yüksek yıllık kazançla tamamladı.

ACEA SpA, güneş pili üretim tesislerini RTR Rete Rinnovabile Srl'ye satacağını kaydetmesinin ardından yüzde 2.4 geriledi. Bankia SA değer kaybetti. Viscofan SA yüzde 6.8 ile, gösterge endeks Stoxx Europe 600'de en çok kazandıran şirket oldu.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra saati ile 13:44'te, yaklaşık yüzde 0.1 yükselerek 279.14 puana geldi. Gösterge endeks yılı yüzde 14 kazançla tamamladı. Endeks 4 Haziran'da 233.87 puana kadar indi ve ardından yılın kalan kısmında, Avrupa Merkez Bankası ve Fed'in varlık alımlarını artırmasının desteği ile yüzde 19'luk bir sıçrama gerçekleştirdi.

Paris'te Ofi Patrimoine fon yöneticilerinden Jacques Porta, "Avrupa hisse senetleri, yılın sonuna doğru yoğunlaşan bütçe tartışmalarına karşın çok iyi bir yıl geçirdi. 2013'e girerken, Avrupa piyasalarının iki büyük avantajı var. Ucuz değerlemeler ve borç krizine ilişkin daha az stres," dedi ve "ABD'de bütçe konusundaki kilitlenme sürüyor görünüyor. Bu yatırımcılar için kötü haber"" şeklinde görüş bildirdi.

Londra'da ETX Capital piyasa stratejistlerinden Ishaq Siddiqi, "Demokrat ve Cumhuriyetçi kanun yapıcılar, Senato'ya potansiyel bir anlaşmayı sunabilmek için bugün yeniden biraraya gelecek, ancak zaman doluyor ve bugün ilerleyen saatlerde anlaşmaya varılması konusundaki umutlar azalıyor," dedi ve "Traderlar yılın son gününde böyle bir riske girmiyor ve mali uçurumun bu geceyarısı başlayacağı olasığı ile masadan parayı çekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere hisse senetlerinin gösterge endeksi FTSE 100'de işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 30 günlük ortalamasının yüzde 46 altındaydı. Fransa'da CAC 40'ın işlem hacmi ise yüzde 62 aşağıda kaldı.

İngiltere'de spot piyasa yerel saat ile 12:30'da kapandı. Fransa, Belçika, İspanya ve Hollanda piyasalarında ise seans Londra saati ile 13:00'te sona erdi. Almanya, İsviçre, İtalya, Danimarka, Finlandiya, Norveç, İsveç ve Avusturya piyasaları yılı daha önceden yılı soanlandırmıştı.

(16:00'da güncellendi)