Advertisement

Petrol fiyatları, ABDli yasa yapıcılar vergi artışları ve kamu harcaması kesintilerini öngören mali uçurumu engelleyebilmek için görüşmelere devam ederken, New York işlemlerinde dalgalı bir seyir izledi ve 2008 yılından bu yana ilk yıllık kaybına doğru ilerledi.

West Texas Intermediate (WTI) vadelileri, Herry Reid'in mali uçurum konusunda "büyük farklılıkların olduğunu" dile getirmesinin ardından çok fazla değişmedi. HSBC Holdings ve Markit Economics tarafından açıklanan satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Aralık ayında 51.5'e yükselerek son 19 ayın zirvesine çıktı.

Hong Kong'da bulunan Mirae Assets Securities Ltd. bölgesel enerji araştırma yöneticisi Gordon Kwan, "Mali uçurum konusunda bir anlaşmaya varmadan ABD petrolüne olan talep düşebilir ve bu da WTI'yı aşağı çekebilir. Çin'den gelen PMI verileri petrol fiyatlarına bir yastık görevi görüyor" ifadelerini kullandı.

Şubat vadeli ham petrolün varil fiyatı 11 cent yükselerek New York Mercantile Exchange'de Singapur saatiyle 16:00'da 90.91 dolardan işlem gördü. Fiyatlar bu hafta genelinde yüzde 2.4 artarken, ay genelinde yüzde 2.2 yükseldi.

Şubat vadeli Brent petrolün varili ise 22 cent gerileyerek Londra merkezli ICE Futures Europe'da 110.40 dolardan işlem gördü. Kontrat bu hafta genelinde yüzde 1.5 değer kazandı.