Advertisement

(17:50'de güncellendi)

ABD'de müzakereciler, bütçe konusunda bir son dakika anlaşmasına ulaşmaya çaba göstermeleri ile birlikte ilerleme sağladılar.

ABD'de Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid, üst düzey gelire sahip Amerikalılara değil herkese verginin artırılmasından kaçınma yönünde bir son dakika anlaşmasına varılması konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Nevadalı Demokrat Reid, parlamento binasına girerken yaptığı açıklamada, "İlerleme sağlıyorlar," dedi. Bugün bir anlaşmaya varılıp varılamayacağı yolundaki bir soruya ise Reid, "Varılmasını gerçekten umut ediyorum. Ancak henüz o noktada değiliz" yanıtını verdi.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen ve görüşmeler konusunda bilgiye sahip kaynaklara göre, geceyarısı neredeyse tüm ABD işçilerine vergi artışının gelmek üzere olması ile birlikte, henüz bir anlaşma yok ve iki parti arasındaki görüş farkları devam ediyor. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, gelirleri yıllık 400,000 dolar ile 500,000 dolar olanlara vergi artırımı için aradaki eşiği daraltmışlardı.

Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi'nin önde gelen Demokrat üyelerinden, Maryland temsilcisi Chris Van Hollen, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "İlerleme olduğunu hissediyorum," dedi ve "Anlaşma henüz sağlanmadı. Sanırım, bu geceyarısı devreye girecek olan mali uçurumdan kaçınma ihtimali yüzde 50'nin biraz üzerinde" şeklinde görüş bildirdi.

Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid ile Azınlık Lideri Mitch McConnell arasındaki görüşmeler dün, gelir vergisi oranları, gayrımenkul vergileri ve diğer konulardaki anlaşmazlıklardan dolayı dün tıkanmıştı.

Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, Başkan Yardımcısı Joe Biden ile dün yerel saatte 12:45 ve sabaha karşı 06:30'da'da görüştüğünü söyledi. Kentuckyli Cumhuriyetçi McConnell, bugün ofisine geldiği sırada, anlaşmaya yönelik bir ielrleme olduğu konusunda işaret vermedi.

(17:50'de güncellendi)