Advertisement

ABD hisse sentleri, Kongre'nin 600 milyar doların üzerinde vergi artırımı ve harcama kısıntılarının başlangıç saati yaklaşırken anlaşmaya varacakları iyimserliği ile, gösterge endeks Standard & Poor’s 500'ün (S&P 500) yaklaşık iki ayın en hızlı haftalık düşüşünü yaşamasının ardından yükseldi.

Hewlett-Packard Co. ve Caterpillar Inc. yüzde 1.2'nin üzerinde sıçramalar gerçekleştirdi. Yatırımcılar, ekonomik büyümeye en fazla bağlı şirketlerin hisselerini satın aldılar ve bu hareket sonucu, teknoloji ve materyal grubu hisseleri en az yüzde 0.6'lık artışlar gösterdi. Facebook Inc., Bank of Montreal'in şirketin notunu "düşük performans"tan "yüksek performans"a yükseltmesinin ardından yüzde 2.3 tırmandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek New York saati ile 10:09'da 1,406.47 puana çıktı. Dow Jones Endeksi ise 4.69 puan ya da yaklaşık yüzde 0.1 yükselişle 12,942.80 puana çıktı. S&P 500'deki şirketlerin işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 30 günün ortalamasının yüzde 24 altındaydı.

Birmingham, Alabama'da BB&T Wealth Management'tan Walter “Bucky” Hellwig, "Mali uçurum en kötü durum senaryosu ve bundan daha iyi birşey elde edersek, olumlu olur," dedi ve "Sanırım bir anlaşamaya varılacak. Bunun nasıl sınıflandıracağımız ve ekonomi üzerindeki daraltıcı etkisi, piyasanın anlaşma sonrası verdiği tepki olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid, mali uçurumdan kaçınmaya yönelik müzakerelerde ilerleme olduğunu söyledi. Senato, 1 Ocak'ta devreye girecek vergi artırımları ve harcama ksııntılardan kaçınmanın tedbirlerini görüşmek üzere, yerel saatle 11:00'de oturumuna başlayacak