Advertisement

ABD hisse senetleri, Kongre'nin 600 milyar doların üzerinde vergi artırımları ve harcama kısıntılarından kaçınma konusunda anlaşmaya yakın olduğu yolundaki haberlerin etkisi ile, 1974 yılından bu yana en iyi yılın son günü performansını gösterdi.

Hewlett-Packard Co. ve Caterpillar Inc. yüzde 3.2'nin üzerinde sıçramalar gerçekleştirdi. Yatırımcılar, ekonomik büyümeye en fazla bağlı şirketlerin hisselerini satın aldılar ve bu hareket sonucu, teknoloji ve materyal grubu hisseleri en az yüzde 2'lik artışlar gösterdi. Facebook Inc., Bank of Montreal'in şirketin notunu "düşük performans"tan "yüksek performans"a yükseltmesinin ardından yüzde 2.7 tırmandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.7'lik bir ralli gerçekleştirerek yılı 1,426.19 puandan tamamladı. Gösterge endeks 2012 yılında yüzde 13 yükseldi ve 2009'dan bu yana en iyi yıllık performansını gerçekleştirdi. Dow Jones Endeksi ise 166.03 puan ya da yüzde 1.3'lük çıkışla 13,104.14 puandan kapandı. Bloomberg tarafından derlenen veriye göre, 6.1 milyar adedin üzerinde hisse senedi eldeğiştirdi. Bu hacim son üç ayın ortalamalarına yakın. ABD piyasaları bugün yeni yıl tatili nedeniyle kapalı.

Chicago'da BMO Private Bank şef yatırım yetkilisi Jack Ablin, mali uçurum anlaşmasının Senato'da oylamasından önce yaptığı değerlendirmede, "Spesifik detayların ne olduğunu halen bilmek mümkün değil, ancak tüm bunlar beni, Kongre'nin en azından saatli bombanın tıklamasını durdurabileceği konusunda umutlandırıyor" dedi ve "Kongre'nin herhangi birşey üzerinde anlaşmaya varabilmes kutlamaya değer" şeklinde görüş bildirdi.

Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, kanun yapıcıların anlaşmaya varmaya çok ama çok yakın olduğunu söyledi. McConnell, kanun yapıcılara, en azından vergi kolaylıkları ile ilgili bölümün geçmesi çağrısında bulundu.

Bu gelişmelerin ardından, ABD Senatosu, Kongre ve Obama yönetiminin mali son tarihin dolmasına izin vermeleri ve mali uçuruma teknik olarak düşülmesinin ardından, bugün yürürlüğe girerek neredeyse tüm Amerikalı çalışanları etkileyecek vergi artırımlarını durduran bütçe anlaşmasını onayladı. Anlaşma mali uçurumun başlamasından iki saat sonra kabul edildi.