Advertisement

Daha önce görülmemiş miktarda merkez bankası teşvikleri, Amerika'dan Almanya'ya, Venezüela'ya kadar hisse senetlerinin iyi performans göstermesi ile birlikte, küresel hisse senetlerinin son üç yılın en hızlı ırallisini yapmasına neden oldu ve tahvil, emtia ve doları 2009 yılından bu yana en fazla oranda geçmesini sağladı.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, Aralık ayındaki yüzde 2.3'lük çıkışı ile birlikte 2012 yılında yüzde 16.9 arttı. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi geçen yıl yüzde 0.1 yükselirken, Dolar Endeksi yüzde 0.5 kaybetti. Bank of America Merrill Lynch'in Global Broad Market Endeksi'ne göre, tüm tahvil çeşitleri ortalama yüzde 5.73 getiri sağladı.

Hisse senetleri, 2011 yılında en kötü getiriyi gösterdikten sonra, merkez bankalarının yatırımcıları daha riskli varlıklara yöneltme çabaları ve şirket karlarındaki büyümenin üçüncü yılını sürdüren Avrupa krizinin etkisine ağır basması sonucu sıçrama yaptı. Hisse senetleri ayrıca, Çin'in son 13 yılın en yavaş genişlemesini göstermesinin ve ABD'de kanun yapıcılarının mali uçurumu önlemeye yönelk sıkıntılı tartışmalarının da üstesinden geldi.

Philadelphia'da PNC Wealth Management şef yatırım yetkilisi James Dunigan, "Yoğun küresel teşvikler bu hareketin en büyük nedeni," dedi ve "Teşviklerin resesyon korkularının azalmasında büyük etkisi oldu. Şirket karları tarafından da destek geldi. Hisse senetlerinin daha iyi performans göstermesi yalnızca bir zaman meselesiydi" değerlendirmesinde bulundu.