Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de Temsilciler Meclisi'nin 600 milyar dolarlık otomatik vergi artışları ve harcama kesintilerinin bir kısmının önlenmesini öngören yasayı geçirmesinin ardından Asya Borsaları yükseldi. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi Ağustos 2011'den bu yana en yüksek kapanışına hazırlanıyor.

Avustralyalı altın üreticisi Newcrest Mining Ltd., değerli metalin tırmanması üzerine yüzde 3.7 yükseldi. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd. yüzde 1.7 artışla, Çin'de imalatın 3. ayında yükselmesinin ardından değerlenen ham madde üreticileri arasındaki kazançlara öncülük etti. Techtonic Industries Co. yüzde 2.9 sıçradı.

Jpaonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.7 kazançla 474.37 puana tırmanarak son 17 ayın en yüksek seviyesine işaret etti. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 5'in üzerinde hisse değer kazandı. Japonya ve Çin'deki piyasalar bugün ve yarın tatil sebebiyle kapalı.

Kısa vadeli piyasa beklentilerinin, yatırımcıların mali uçurumun önlenebileceğine inanmasından ötürü olumlu olduğunu belirten KGI Asia Ltd.'ın baş operasyon müdürü Ben Kwong, Çin'in PMI'sinin de piyasa için diğer bir teşvik noktası olduğunu söyledi.

Daha geniş kapsamlı MSCI Asya Pasifik Endeksi geçtiğimiz yıl ABD, Avrupa, Japonya ve Çin'in ekonomik büyümeyi desteklemek üzere harekete geçmesiyle yüzde 14 tırmandı.