Advertisement

Cumhuriyetçi Lider Mitch McConnell, Senato'daki bütçe görüşmelerinin 3 gün önce tıkanması üzerine, Barack Obama ile olmasa da Beyaz Saray ile doğrudan iletişime geçmeye karar verdi.

McConnell, "Dans arkadaşına ihtiyacım vardı, ben de başkan yardımcısına el uzattım" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, daha önce de Biden'ın 36 yıllık senatörlük deneyiminin desteğini arayan Obama tarafından müzakereci olarak öne sürülmüştü. Biden Obama'nın 2011'deki bütçe açığı kesintisi görevinde de güçlere öncülük etmiş, bundan önce de teşvik fonlarının dağıtımını denetlemişti.

Obama, 14 Aralık'ta Connecticut'taki vahşi saldırının ardından Biden'dan silah kontrollerine ilişkin tavsiyelerini istedi.

Biden, mali uçurumda konusunda da, kendisiyle 25 yıllık Senato geçmişine sahip olan McConnell'ın isteğini geri çevirmedi.

Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid, Obama'nın temsilciliğini üstlenemedi ve bazı Cumhuriyetçiler de Obama'nın mali uçurumdan düşmekten memnuniyet duyabileceğini söyledi. Obama ve Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner'ın anlaşma sağlamakta başarısız olmasının ardından Boehner, işi McConnell'a bıraktı.