Advertisement

(16:55'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, ABD'li kanun yapıcıların, dünyanın en büyük ekonomisinde toparlanmaya tehdit oluşturan otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarının büyük bölümünü gideren yasayı onaylamasının ardından son 22 ayın zirvesine ralli yaptı.

Rio Tinto Group ve Volkswagen AG, Çin'de imalat sanayinin genişlediği gösteren verinin desteği ile yüzde 3'ün üzerinde yükselişler gösterdi ve madencilik ve otomobil sektörlerine gelen alışlara öncülük etti.  ArcelorMittal, Kanada birimindeki payını 1.1 milyar dolara satmasının ardından 11 haftanın en hızlı yükselişini yaptı. BAE Systems Plc , ABD'deki bütçe anlaşmasının savunma harcamalarındaki kısıntıları geciktirmesinin ardından yüzde 3.8'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 2.0 sıçrayarak, Londra saati ile 14:24'te 285.34 puana çıktı ve 4 Mart 2011'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, Avrupa Merkez Bankası'nın bölgenin sorunlu ülkelerinin tahvillerini satın alacağını açıklamasının Euro Bölgesi'nin dağılacağına yönelik endişeleri azaltması sonucu 2012 yılında yüzde 14 yükseldi ve son üç yılın en iyi performansını gösterdi.

Royal London Asset Management Avrupa hisse senetleri müdürü Andrea Williams, "ABD'de bütçe sorununun çözülmesi iyi oldu, zira bir süredir piyasayı aşağı çekiyordu," dedi ve "Siyaset geçen yıl önemli bir faktördü. Bu yıl iyi başladı. Güçlü bir başlangıç" yorumunda bulundu.

Londra'da ETX Capital işlemler müdürü Joe Rundle, "Son dakikada gelmiş olabilir, ancak ABD'li kanun yapıcılar nihayetinde bazı ortak noktalar bulmayı başardı ve acil hale gelen mali uçurum sorununa çözüm bulmak amacıyla oluşturulan paketi onayladı" dedi ve "Finans piyasaları bu doğrultuda tepki verdi ve 2013 yılının ilk işlem gününde Asya hisse senetleri güçlü bir seyir izlerken, Avrupa hisse senetleri keskin çıkışlar gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Temsilciler Meclisi dün yerel saat ile 11:00'de bütçe anlaşmasını onayladı ve bir yıldır süren, 1 Ocak'ta devreye giren ve mali uçurum olarak adlandırılan 600 milyar doların üzerinde otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarının nasıl önleneceği düğümünü çözdü. Başkan Barack Obama, 167'ye karşı 257 oyla kabul edilen yasayı imzalayacağını açıklamıştı. Bir gün önce yapılan oylamada da Senato tasarıyı 8'e karşı 89 oyla kabul etmişti.

(16:55'te güncellendi)