Advertisement

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co.'nun kurucu ve başkanı Bill Gross, Fed'in etkisinin azalması ve küresel ekonomideki durağanlığın etkisiyle hisse senedi ve tahvillerin 2013'te yüzde 5'in altında getiri sağlamasını bekliyor.

Gross'un açıklamaları, yapısal zorlukların ABD ve diğer gelişmiş ülkelerdeki büyümeyi yüzde 2'nin altına geriletebileceğini öngören Aralık'taki yatırım görünümü beklentilerini teyit etti. Standard&Poor's 500 Endeksi bu yıl Fed'in parasal genişleme programlarıyla ABD tahvili satın alma stratejisinin risk iştahını desteklemesi sayesinde yüzde 16 kazanç sağladı. Bank of America Merrill Lynch ABD Şirket ve Hükümet Endeksi yüzde 5.2 yükseldi.

Ben Bernanke'nin bir sihirbaz ya da cambaz olmadığını söyleyen Gross, parasal genişlemenin etkisinin olduğunu ancak bu etkinin azaldığını savundu.

Gross, küreselleşme, teknolojik ve demografik değişikliklikerin büyümeyi sınırlamasından ötürü yatırımcıların petrol ve altın gibi emtiaya, ABD enflasyon korumalı tahvillerine, yüksek kalitileti belediye tahvillerine ve dolar cinsinden olmayan gelişen piyasa hisselerinden kazanç araması gerektiğini söyledi.

Pimco'nun Toplam Getiri Fonu bu yıl rakiplerinin yüzde 95'ini geride bırakarak yüzde 10.4 kazandı.