Advertisement

Yeni seçim yılına büyüme uyarılarıyla başlayan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, seçmenlerine, Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin hayatları daha da zorlaştırma tehdidi arz ettiğini söyledi.

Euro Bölgesi'ndeki resesyonun, bölgenin en büyük ekonomisine zarar vermesiyle Merkel, kemer sıkmaya öncelik veren krizle mücadele ajandasının, Avrupa politikasının, yerel politika da olacağı anlamına geldiğini söyledi.

Beklentileri düşürmenin Merkel'in siyasi kurnazlığı olduğunu savunan Baş personel yardımcısı ve eski Almanya Şansölyesi Helmut Kohl'un yeniden birleşme danışmanlarından Horst Teltschik, "Eğer her şey kötü giderse, seçmenlere buna karşı önceden uyarılmış olduklarını, iyi giderse de tüm ilerlemelerin kendi politikalarının sonucu olduğunu iddia edebilir" dedi.

Alman lider, daha sıkı mali kurallar, merkez bankası tahvil alımı ve bankacılık birliğinin temelinin atılmasının 2009'dan bu yana çalkantılara neden olan piyasa gerilimini gevşetmesine rağmen durağan büyüme ve artan işsizlik uyarılarında bulunan ekonomistlerin sesine kendisininkini de ekledi. İspanya'nın 10 yıllık tahvillerinin getirisi 24 Temmuz'da yüzde 7.6 seviyesinden kaydettiği Euro dönemi rekorundan neredeyse yüzde 2.5 düşüş kaydederek yüzde 5.3'e geriledi. İspanyol tahvilleri ve Alman tahvilleri arasındaki getiri farkı 2012'yi yüzde 1.3 farkla kapadı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya'nın büyümesinin bu yıl yüzde 0.9 ile sınırlı olacağını öngörüyor. 2013'e ait büyüme tahminini Ekim'de yüzde 1'e çekmiş olan Alman hükümeti, Alman ekonomisindaki zorluklardan borç krizini sorumlu tuttu.