Advertisement

Almanya tahvilleri, ABD'de kanun yapıcılarının dünyanın en büyük ekonomisini tehdit eden harcama kısıntıları ve vergi artırımlarının önemli bölümünü önleyen yasayı onaylamasının ardından güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebin azalması sonucu düşüyor.

10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi, Cumhuriyetçilerin ABD Başkanı Barack Obama ile önümüzdeki haftalarda borç tavanının artırılması karşılığında harcama kısıntıları konusunda yeniden müzakereye girmeye hazırlanmaları ile birlikte, son üç haftanın en düşük seviyesi yakınlarından yükseldi. Almanya bugün 5 milyar euro (6.64 milyar dolar) tutarında iki yıl vadeli tahvil satmaya hazırlanıyor.

Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, 28 Aralık'ta yüzde 1.29 ile 11 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, bugün yedi baz puan ya da 0.07 yüzde puanı yükselerek, Londra saati ile 08:04'te yüzde 1.38'e çıktı. Eylül 2022'de vadesi dolacak yüzde 1.5 faizli tahvillerin fiyatı 0.675 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 6.75 euro düşerek 100.04'e indi.

İki yıl vadeli Alman tahvilleri, 2 Aralık'ta yapılan önceki ihalede satış miktarının 1.9 katı kadar alış talebi çekti. Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu ihalede satış eksi yüzde 0.01 faizle yapıldı. Bloomberg ve European Federation of Financial Analysts Societies tarafından derlenen verilere göre, Almanya tahvilleri geçen yıl yüzde 4.5 getiri sağladı. Fransa tahvillerindeki getirisi ise yüzde 10 oldu.