Advertisement

ABD'deki çalışanların çoğunun vergilerinin 2013'te artırılmasını önleyen ve Kongre'den geçen anlaşma, 18 ay süren resesyonun ardından mali krizden yeni toparlanmaya başlayan eyalet ve şehirlerdeki tehditleri azalttı.

Vergi artışlarının devreye girmesinin 1 gün sonrasında Temsilciler Meclisi, Senato'nun 400 milyar doların altında geliri olanların vergilerinin artmasını engelleyen ve otomatik bütçe kesintilerini erteleyen planını onayladı. Eyalet ve yerel hükümet yetkilileri, harekete geçilmesinin, yeni sağlanmaya başlanan finansal istikrarı olumsuz etkileme ve kazançları azaltma suretiyle ekonomiyi aşağı çekeceğini söylemişti.

Mali uçurum olarak tabir edilen 600 milyar doları aşan vergi artışları ve zorunlu harcama kesintilerinin 2013'te devreye girmesinin önlenmesine yönelik haftalardır devam eden görüşmelerin ardından sonunda anlaşma sağlandı. Görüşmelerin bir tıkanıp bir açılması üzerine vali ve belediye başkanları Washington'da lobicilik faaliyetlerinde bulunarak, bütçelerine daha fazla yük bindirilmemesi için yetkililere çağrı yaptı.

"Eğer gerçekten mali uçurumdan düşülmüş ve resesyona girilmiş olsaydı, yıkıcı olurdu" ifadeleriyle durumun ciddiyetine dikkat çeken Nelson A. Rockefeller Institute of Government'tan Donal Boyd, bunun önlenmesinin, endişeleri büyük oranla gevşettiğini belirtti

Eyalet ve yerel hükümetler, vergi kazançlarını vuran ve kendilerini istihdam ve harcama kesintileri ve vergilerde artış yapmak zorunda bırakan Büyük Depresyon'dan bu yana görülen en uzun süreli resesyon ve konut piyasasındaki çöküşten ancak şimdi toparlanıyor.