Advertisement

Euro Bölgesi'nde imalat sanayi Aralık ayında, verinin ilk açıklamasına göre daha hızlı bir daralma gösterdi. Bu durum, bölge liderlerinin borç krizine çözüm bulmada zorlanması ile birlikte, Euro Bölgesi'ndeki resesyonun bu yıla da genişleyebileceği işaretlerine katkıda bulundu.

Londra merkezli Markit Economics'ten yapılan açıklamaya göre, 17 üyeli Euro Bölgesi'nde imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI), Kasım ayındaki seviyesi olan 46.2'den Aralık ayında 46.1'e indi. Bu veri, 14 Aralık'taki açıklamada, 46.3 seviyesindeydi. 50 seviyesinin altında bir rakam sektörün daraldığını işaret ediyor.

Euro Bölgesi ekonomisi iki çeyrek üst üste daraldı ve ekonomistler, geçen yılın son çeyreğinde de gayrı safi yurtiçi hasılada (GSYİH) daralma olmasını bekliyorlar. Avrupa Merkez Bankası, 2012 ve 2013 yıllarında sırasıyla yüzde 0.5 ve yüzde 0.3 daralma öngörüyor.

Markit başekonomisti Chris Williamson, "Euro Bölgesi imalat sanayi sektörü yılın sonunda keskin daralmasını devam ettirdi," dedi ve "Bölge'deki resesyon, bu nedenle, yılın dördüncü çeyreğinde muhtemelen oldukça kayda değer bir oranda derinleşmiş görünüyor" yorumunda bulundu.

Euro Bölgesi'nde işsizliğin rekor seviyede olması ile birlikte, Bloomberg News'un anketine katılan 22 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Euro Bölgesi'nin GSYİH'sının dördüncü çeyrekte yüzde 0.3 daralması bekleniyor.