Advertisement

ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvilleri, ABD'li kanun yapıcılar tarafından onaylanan bütçe anlaşmasının ekonomide genişlemeyi devam ettireceği spekülasyonunun göreceli olarak daha güvenli varlıklara talebi azaltması sonrası düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Bu düşüş sonucu faizler 19 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. ABD Kongresi, ülke çalışanlarının yüzde 99'unun üzerinde bir kısmına gelir vergisi artışları getirmeyi önleyen planı onayladı ve mali uçurum olarak adlandırılan durumdan kurtulmaya yönelik tıkanıklığı aştı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, bugün açıklanacak olan ABD Aralık ayı imalat sanayi verisinin bir miktar yükselmesi ve 4 Ocak'ta açıklanacak olan istihdam verisinin ise artış göstermesi bekleniyor.

Seul'de, Güney Kore'nin en büyük özel sektör tahvil yatırımcısı Samsung Asset Management Co.'nun sabit getrili menkul kıymetler müdürü Kim Youngsung, "Mali uçurum konusunda gerçekten endişeliydim, ancak şimdüi bu sorun çözüldü," dedi ve "ABD ekonomisinin daha iyileşmesini bekliyorum. Bu, sabit getirili menkul kıymetler piyasası için iyi bir haber değil" şeklinde görüş bildirdi.

Gösterge 10 yıllıkların faizi yedi baz puan ya da 0.07 yüzde puanı yükselerek, Londra saati ile 09:19'da yüzde 1.83'e çıktı. Kasım 2022 vadeli yüzde 1.625 faizli tahvillerin fiyatı 19/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 5.94 dolar düşerek 98 7/32'ye indi. ABD tahvilleri 31 Aralık'ta da düşmüş ve bu hareket sonucu, 10 yıllıkların faizi, piyasa yeni yıl tatili için kapanmadan önce, altı baz puan yükselmişti.

Samsung Asset Management'tan Kim, ABD Hazine kağıdı varlıklarına ilave yapmayı planlamadığını da sözlerine ekledi.