Advertisement

Dünyanın en zengin 100 ismini günlük olarak sıralayan Bloomberg Milyarder Endeksi'ne göre en zenginler 2012'de net servetlerine 241 milyar dolar daha ekleyerek daha da zenginleşti.

Endekse göre 31 Aralık'taki piyasa kapanışında dünyanın en zenginlerinin toplam serveti 1.9 trilyon dolara ulaştı. Perakende ve telekomünikasyon servetleri yıl boyunca yüzde 20 arttı. Listedeki 100 ismin yalnızca 16'sı 12  aylık dönemde net kayıp verdi.

Geçtiğimiz yılın en zenginler için "harika" bir yıl olduğunu belğirten Red Apple Group Inc.'in milyarder sahibi John Catsimatidis, "En zenginler dünya genelinde 2013'te de avantaj sağlayacak yatırım arayışında olacak" dedi.

InditexSA'nın kurucusu İspanyol Amancio Ortega, listenin zirvesine oturdu. Zara mağazalarının operatörü Inditex'in hisselerinin yüzde 66.7 artmasıyla 76 yaşındaki Ortega'nını serveti 22.2 milyar dolar yükselerek 57.5 milyar dolara ulaştı.

Inditex'in çok iyi performans gösteren bir şirket olduğunu ve performansı göz önünde bulundurulduğunda kazançların da mantıklı olduğunu söyleyen Londra'daki Barclays Plc'nin analistlerinden Christodoulos Chaviaras, bu performansın tekrarlanmasının daha zor olacağını, iyi haberlerinin çoğunluk hisse fiyatına yansıtılmış olduğunu ifade etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Ocak 2013 Çarşamba, 14:27 Misafir yiyin yiyin aksırıncaya tıksırıncaya kansırıncaya çatlayıncaya kadar yiyin