Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Aaa kredi notunu, negatif görünümden kurtarmak istiyorsa ABD'nin son kabul edilen mali uçurum önlemlerinden daha fazlasını yapmasının gerektiğini söyledi.

ABD'de vergi artışlarının ve harcama kesintilerinin önlenmesi konusunda Salı günü son dakikada yapılan anlaşmanın orta vadeki bütçe açığı ve federal hükümetin borçları önündeki yolu temizlediğini belirten Moody's, ancak anlaşmanın orta vadede hükümetin borç oranlarının iyileştirmesi için bir temel sunmadığını vurguladı.

Not duruşlarının önümüzdeki birkaç aydaki gelişmeleri "bekleyip görme" şeklinde olduğunun altını çizen Moody's'in ABD kredi analisti Steven Hess, "Bu önemli bir adım; fakat yalnızca ilk adım" dedi.

Kredi notu görünümünün "negatif"ten "durağan"a çıkarılması için ABD'nin bütçe açığının azaltılması ve uzun vadeli aşağı yönlü bir trende sokulmasının gerektiğini belirten Hess, aynı şekilde bütçe açığının azaltılması konusunda ilerleme kaydedilmesinin de notu olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Hess, gelişmeleri izlemeye devam edeceklerinin altını çizerek, 2011'deki deneyimden yola çıkıldığında, borç tavanının yukarı çekilmesinin müzakere zamanı kazandırdığını belirtti.