Advertisement

Almanya'da işsizlik Aralık ayında, Avrupa'da borç krizinin şirketlerin yatırımlarını ve büyümeyi düşürmesine karşın, ekonomistlerin tahmininden daha az bir artış gösterdi.

İşini kaybedenlerin sayısı Aralık ayında 3,000 artarak 2.742 milyon kişiye çıktı. Bloomberg News'un anketine katılan 19 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, işsiz sayısının 10,000 artması bekleniyordu. Düzeltilmiş işsizlik oranı ise yaklaşık 20 yılın en düşük seviyesi yakınında, yüzde 6.9'da kaldı.

Avrupa'nın en büyüğü olan Almanya ekonomisi, Bundesbank'ın 17 Aralık'ta yaptığı açıklamaya göre, Euro Bölgesi ekonomisinin resesyona girmesinin ardından, yılın dördüncü çeyreğinde daralabilir. Ancak Almanya'da halen iş dünyası güveni Aralık ayında, bölge dışından gelen talebin fabrika siparişleri ve ihracatı artırmasının desteği ile ikinci ay üst üste artış gösterdi.

Frankfurt'ta Commerzbank AG ekonomisti Ulrike Rondorf, "Almanya ekonomisi güçlü ve işletmelerin tekrar genişlemeye başlaması sadece zaman meselesi," dedi ve "Öte yandan, Alman şirketleri, Euro Bölgesi'ndeki yoğun belirsizlikten dolayı işe almaları artırma konusunda isteksiz" değerlendirmesinde bulundu.

Orta büyüklükteki şirketlerin lobi kuruluşu BVMW tarafından 3,000 işletmeye sorularak yapılan ankete göre, Almanya'nın küçük ve orta boy işletmeleri, büyük bölümünün ekonomide durgunluk beklemelerine karşın, bu yıl istihdamda artış planlıyor.