Advertisement

Çin'in yeni başkanı Xi Jinping, finans sektöründe artan risklerin, ülkesinin yeni gireceği Yılan Yılı'nda yatırım odaklı ekonomik toparlanmasını sabote etmesiyle karşı karşıya kalabilir.

Bloomberg'in geçtiğimiz ayki anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini, Çin'in gayrisafi yurtiçi hasılasının bu yıl yüzde 8.1 büyüyerek, 2012'deki yüzde 7.7 oranını aşacağı yönünde seyrediyor. Diğer tarafta Standard Chartered Plc de ülkedeki tröst şirketleri ve gizli kapaklı bankaların tetiklediği kredi artışının, ülke ekonomisine ciddi hasar verebilecek şekilde kredi temerrütü risklerini artırdığını söylüyor.

Ekonomik toparlanmanın politika yapıcıları rehavete itme tehlikesi, piyasada, yatırım odaklı büyüme bağımlılığını azaltmak için gereken değişiklikleri geciktirebilir. ABD Hazine Bakanlığı Çin ilişkileri eski kıdemli koordinatörü David Loevinger, Xi'nin tüketim ve hizmetleri canlandırarak, kredinin verimsiz devlet kuruluşlarından büyüyen özel sektör şirketlerine kaydırmaya eğilmesinin gerektiğine dikkat çekti.

Çin, borçlarını artırarak, verimsiz yatırımlar yaparak büyümeyi sürdürmeye çalışması hâlinde, bunun kısa vadede yükselip, uzun zamanda değersizleşen bir "pamuk helvaya" benzeyeceğini savunan Loevinger, ABD'nin başının Fannie Mae ve Freddie Mac gibi batmak için çok büyük ve hükümet teminatları ile özel hissedarlarının toksik karışımı olan şirketlerden ötürü derde girdiğini hatırlatarak, "Çin'in finansal sistemi de Freddie ve Fannie'ler ile dolu" dedi.

Mortgage finansmanı şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac, kötü kredilerdeki kayıpların etkisiyle iflas eşiğine gelmelerinin ardından 2008'den bu yana ABD hükümetinin kontrolünde bulunuyor.