Advertisement

Almanya tahvilleri, ülkede toplam işsiz sayısının Aralık ayında da yükselerek artışını dokuzuncu aya taşımasının ardından, dünkü düşüşünü durdurdu.

Gösterge Alman tahvillerinin faizi, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin toparlanmakta güçlük çektiğini gösteren verilerin etkisi ile güvenli varlıklara yönelik talebin artması sonucu son iki haftanın en yüksek seviyesinden gevşedi. Bundesbank, 17 Aralık'ta yaptığı açıklamasında, Euro Bölgesi ekonomisinin resesyona girmesi ile birlikte, Almanya ekonomisinin geçen yılın dördüncü çeyreğinde daralabileceği uyarısında bulunmuştu. Fransa bugün 8 milyar euro (10.5 milyar dolar) tutarında, vadeleri 2019 ve 2032 yılları arasında dolacak borçlanma kağıdı satışı yaptı.

Amsterdam'da ING Groep NV sabit getirli menkul kıymetler stratejisti Alessandro Giansanti, "Euro Bölgesi büyümesine yönelik halen çok sayıda endişelerimiz var ve bu, çekirdek ülkelere doğru genişliyor," dedi ve "Toparlanma bekleyişlerini teyit edebilmemiz iin daha iyi veriler görmemiz gerek. Bu nedenle Alman faizleri düşük kalacak. Alman 10 yıllıklarının yüzde 1.60 seviyesini aşmasını beklemiyoruz" yorumunda bulundu.

Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, yüzde 1.45 ile 19 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, fazla değişmeyerek, Londra saati ile 10:42'de yüzde 1.44 seviyesinde kaldı. Eylül 2022'de vadesi dolacak yüzde 1.5 faizli tahvillerin fiyatı 100.52 seviyesindeydi.

Almanya'da işsiz sayısı Aralık ayında 3,000 artarak 2.942 milyona çıktı. İşsizlik oranı ise yüzde 6.9'da kaldı.

Alman tahvilleri dün, ABD'de kanun yapıcıların mali uçurumu önlemeye yönelik anlaşmayı onaylamalarının ardından güvenli liman niteliğindeki varlıklara olan talebin azalması sonucu değer kaybemişti. Bu hareket sonucu 10 yıllıkların faizi 14 Eylül'den bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirdi.