Advertisement

Deloitte Türkiye, “2012 Yılı Birleşme ve Satın Almalar” raporunu yayınladı. Rapora göre, 2012 yılında 259 adet işlem gerçekleşirken, toplam işlem hacmi yaklaşık 28 milyar dolar oldu.

Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Oratğı Başak Vardar, 2012'de yabancıların Türk yatırımcılarla pazarı ortak paylaştıklarını, özelleştirmelerin ise işlem hacmine yüzde 43 katkı yaptığını söyledi. Vardar, 2012'nin piyasaya yeni rekorlar getirdiğini, işlem adedinin yüzde 85'inin küçük ve orta ölçekli işlemler pazarından geldiğini belirtti.

Deloitte Türkiye Birleşme ve Satın Alma Hizmetleri Lideri Mehmet Sami ise 2013 yılı beklentilerini paylaştı. Sami, 2013'te yerli ve yabancı yatırımcıların altyapı ve finansal sektörlere odaklanacaklarını söyledi. Türkiye'ye yeni yatırımların ve fonların ilgilerinin yanı sıra, bazı yatırım yapmış ortakların çıkış yaparak, bu ortakların gerek Borsa'da gerekse başka stratejik yatırımlara devrederek işlemlerini sürdüreceklerini ifade etti.

Bu sene, Avrupa dışında Asya Pasifik ve Rusya'nın da yatırım için devreye girmesi beklenirken, birleşme ve satın alma işlemlerinin milli gelire oranının yüzde 3'e yakın gerçekleşeceği öngörülüyor.

Arzu Maliki

amaliki@bloomberght.com