Advertisement

ABD'de bugün açıklanan işsizlik maaşı başvuruları, tatil boyunca bazı hükümet kurumların kapalı olmasından dolayı geciken başvuru tahminleriyle beklenenden daha fazla çıktı.

Çalışma Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamaya göre işsizlik maaşı başvuruları 29 Aralık'ta biten haftada 10,000 yükselerek 372,000'e çıktı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 360,000'lik başvuruya işaret ediyordu. Çalışma Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan bir açıklamaya göre, yılın bu zamanlarında tatil döneminden dolayı kurumların kapalı olmasıyla başvurularda ertelemeler veya donukluklar görülebiliyor. Değişikliklerin ötesinde, başvuruların işten çıkarılmaların çok fazla değişmediğini gösterdiği belirtiliyor.

Stone & McCarthy Research ekonomik analisti Terry Sheehan, "İstihdam piyasası için durum adım adım iyileşiyor. Daha önce bir kaç kez sahte aydınlıklar gördük ama bu seferki devam edecek gibi" ifadelerini kullandı.

İşsizlik başvurularına yönelik 35 ekonomistin tahmini 340,000 ile 385,000 arasında değişiklik gösterdi. Geçtiğimiz haftanın başvuruları öncül rakam olan 350,000'den 362,000'e revize edildi.