Advertisement

İngiltere'yi zorlu bir yılın beklediğine dikkat çeken İngiltere Başbakanı David Cameron, faiz ve bütçe açığı indirimlerinin bileşiminden oluşan önlemler gerektiğini savundu.

Ekonomik havanın zorlayıcı olduğunu söyleyen Cameron, BBC'de katıldığı programda, "İngiltere'nin şu anda düşük faizlere ihtiyacı var" dedi.

Anketlerin Konservatif Parti'nin 2015'te iktidarı kaybedeceğin göstermesine rapmen Cameron Sunday Telegraph gazetesine verdiği röportajda 7 yıl daha görevde kalacağına işaret etti. Cameron, koalisyon hükümetinin borçlanma maliyetlerini düşn tutması için bütçe açığı kontrolüne yönelik inanılır stratejileri sürdürmesinin gerektiğini vurguladı.

Cameron, küresel yatırımcıları İngiliz tahvillerini satın almayı sürdürmeye ikna etmenin, reyting şirketlerinin İngiliz tahvillerinin görünümünü aşağı çekmesinden daha önemli olduğunun altını çizdi. Standard&Poor's geçtiğimiz ay İngiltere'nin AAA kredi notunun görünümünü, zayıf ekonomik büyüme ve kötüleyen borç profili gerekçesiyle negatife çekti.

Gerçek sınavın dünyanın geri kalanının, tahvilleri satın almak için talep ettiği faiz oranı olduğunu savunan Cameron, "Ve bizim faizlerimiz, yüzyıllardır olduğunun en düşüğünde" dedi.

Ekonomistler İngiltere Merkez Bankası önümüzdeki hafta faizi yüzde 0.5'te, parasal genişleme programını da 375 milyar sterlinde tutmasını bekliyor.