Advertisement

Asyalı milyarderlerin özel uçak alımları, Asya'daki talepleri tırmandırarak, özel jetlerin bölgedeki payını önümüzdeki 5 yıl içinde 4 katına çıkarma yolunda ilerliyor.

Asyalıların 2017'ye kadar küresel lüks jetlerin yüzde 20'sine sahip olabileceğini söyleyen Jetsolution International Services Ltd.'ın başkan yardımcısı K.K. Yong, Güneydoğu Asya'nın General Dynamics Corp.'un Gulfstream ve Embraer SA ve Textron Inc.'in Cessna modellerini destekleyerek, özel uçak taleplerinde yeni bir dalga oluşturacağına dikkat çekti.

Jetsolution'a göre Güneydoğu Asya, Çin ve Hindistan'ın maden ve emlak projelerindeki sıçrayışı ile desteklenen servetlerinin, özel jet taleplerini artırdığını söyledi. Asyalı milyarderler işlerindeki esnekliği artırmak ve zamandan kazanmak için özel jetleri daha çok tercih ediyor.

RBC Wealth Management ve Capgemini SA Eylül'de Asya-Pasifik Bölgesi'ndeki 1 milyon doların üzerindeki yatırım yapılabilir varlığa sahip kişi sayısının 2011'de yüzde 1.6 artarak 3.37 milyona çıktığını açıkladı.

"İnsanlar zenginleştiğinde, istedikleri şeyleri almaya başlıyor" diyerek, jet taleplerindeki artışın büyük oranda servet yaratımıyla ilgili olduğunu söyledi.