Advertisement

İtalya, Hazine'nin düşen borçlanma maliyetlerinin avantajını kullanarak borçlarının vadesini uzatmaya çalışması ile birlikte, iki yılı aşın süreden sonra ilk kez 15 yıl vadeli gösterge tahvil satışına çıkacak.

Roma merkezli Hazine, bugün e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, yeni gösterge tahvili yakın gelecekte ve piyasa koşullarına bağlı olarak, bankalar yoluyla arz edeceğini kaydetti. Hazine, satışa aracılık için Banca IMI SpA, Barclays Bank Plc, Credit Agricole SA, Goldman Sachs Group Inc. ve JPMorgan Chase & Co.'yu görevlendirdi.

İtalyan borçlanma maliyetlerindeki hızlı yükseliş, 10 yıl vadeli tahvillerin faizini 2011 yılında yüzde 7'nin üzerine çıkarmış ve 10 yıldan uzun vadeli tahvillerini satışını zorlaştırmıştı. Avrupa Merkez bankası Başkanı Mario Draghi Temmuz ayında, euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapılacağı taahhüdünde bulundu ve ardından zor durumdaki ülkelerin tahvillerinin sınırsız miktarda satın alınacağını açıkladı. İtalya2nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Draghi'nin ilk taahhütte bulunduğu tarih olan 26 Temmuz'dan bu yana 230 baz puan düştü.

Bloomberg'in takip ettiği verilere göre, İtalya'nın 10 yıl ve üzeri vadelerdeki tahvilleri, gelişmiş ülkelerin tahvilleri arasında bu yıl en iyi dördüncü getiriyi sağlayan tahviller oldu.