Advertisement

Royal Bank of Scotland Group Plc, faizleri manipüle ettiği iddialarında mahkeme ile anlaşmaya giderek 500 milyon sterlin (800 milyon dolar) ödeyebilir.

İki kaynak, yatırım bankacılığı şefi John Hourican ve piyasalar müdürü Peter Nielsen'den de olaylarda doğrudan olmasa da sorumluluk taşımalarından ötürü istifalarının istenebileceğini söyledi.

RBS'in 800 milyon dolarlık cezası, dünyanın en büyük bankalarını Londra bankalararası faiz oranlarını (Libor) manipüle ettikleri iddiasıyla soruşturan regülatörün yazdığı en büyük 2. para cezası olacak. İsviçre'nin en büyük bankası UBS AG, Aralık'ta faiz oranlarını manipüle etmekten 1.5 milyar dolar ile Barclays Plc'nin Haziran'da ödediği 290 milyon sterlinin üzerinde ceza almıştı.

Faiz manipülasyonu iddiaları, 2008'de 45.5 milyar sterlin ile kurtarılarak tarihin en büyük banka kurtarmasına işaret eden bankanın CEO'su Stephen Hester için en büyük bozgunu olabilir.

Kaynaklar cezanın büyüklüğü ve zamanının henüz kararlaştırılmadığını söyledi.

RBS yetkilileri, İngiltere Finansal Hizmetler Otoritesi, ABD Emtia Vadelileri İşlem Komisyonu ve ABD Adalet Bakanlığı yorum yapmayı reddetti.